публикация: 16 Януари 2017
Вестник „Капитал“ се допита до няколко водещи фирми на пазара на недвижими имоти за това каква е била ситуацията през 2016 г., какви тенденции са се очертали и какви са техните очаквания за новата 2017 г.
След бурното развитие на пазара на жилищни имоти през 2016 г. очакванията на сектора за предстоящите 12 месеца са по-скоро за стабилизиране и умерена строителна активност в София. Прогнозата за развитие на пазара в по-големите градове извън столицата е положителна, но все пак икономическите процеси и миграцията към София предполагат тя да продължи да бъде най-активният пазар и през 2017 г.
Изпълнителният директор на "ЕРА недвижими имоти" – Антон Андонов коментира, че започването на нови инвестиционни жилищни проекти ще е основно в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и още няколко големи града и ще продължи и през 2017 г., но част от инвеститорите могат да задържат развитието на проектите си поради повишен риск на инвестицията.
Според агенцията в сектора на жилищното строителство се завръщат част от тези участници, които са изчаквали по-благоприятна среда за проектите си, но навлизат и много нови "играчи", включително и без опит в инвестиционния процес. "Необичайно много са запитванията за парцели за жилищно застрояване в столицата от инвеститори и строители от големите градове в страната. Това е отчетлив индикатор за очакванията им за развитието на имотния пазар в близко бъдеще, а именно – сравнително предвидим пазар в София, лимитиран като количество и с по-висок риск в останалите големи градове на страната", коментира още Андонов.
Експертите в областта се обединяват около тезата, че процесите, започнали в София през последните години и особено през изминалата 2016 г., ще продължат да се развиват. "Столицата ще продължи устойчивото си развитие, обусловено от фундаментални фактори – вътрешна миграция, ниска безработица, нови работни места, инвестиции, почти двойно по-високи доходи спрямо средните за страната, концентрация на високоплатени държавни служители и др.", коментира Андонов. Според него при липсата на външни фактори, като чуждестранни купувачи или мащабни инвестиции в нови производства, респективно откриване на високоплатени работни места – процесите в останалите големи градове на страната обикновено се забавят с няколко години. При малките и средните градове с до 50 000 жители инвестиционният процес е близко до "точката на замръзване".
Според изпълнителния директор на „ЕРА недвижими имоти“, натиск върху по-голямо покачване на цените ще окажат многото очаквани нови проекти от една страна, както и несигурността при потенциалните купувачи, продиктувана от политическата криза и евентуално забавяне на икономиката. Продавачите на вторичния пазар ще продължат да очакват покачване на цените на имотите си, но в по-голяма степен ще трябва да се съобразяват с новите проекти и продажбите на зелено. Всичко това ще доведе до ново покачване на цените на имотите в София, но с не повече от 10 %.
В големите градове цените също ще продължат да се покачват, но за разлика от тазгодишното изоставане спрямо столицата през 2017 г. има шанс за изравняване на ръста на цените при част от тях, основно в резултат на факторите, действащи в София, но проявяващи се със забавено действие извън нея. Такава е прогнозата на Антон Андонов за пазара извън столицата.
Според експертите интересът за покупки през 2017 г. ще продължи да бъде сравнително висок в почти всички големи градове на България, където развитието на икономиката предполага добри резултати на предприятията, инвестиции в района, ниски нива на безработица и добри доходи за гражданите. "Ще се търсят два типа нови проекти – качествени, с добра локация и евтини, като възможност за включване в пазара на купувачи, които по своя профил са или нерешителни, или спекулативно настроени", коментира Андонов.