публикация: 18 Януари 2023
В началото на новата година, представители на едни от най-големите фирми за недвижими имоти бяха запитани за тяхното мнение какво предстои на имотния пазар през 2023 година.
Според Антон Андонов, Изпълнителен директор на ЕРА България АД, търсенето на имоти и през новата година ще остане на високи нива. Очакванията му са на база информацията от последните данни на НСИ, спрямо които сделките през третото тримсечие на 2022 са с почти 40 % повече отколкото на същото тримесечие през 2019 година, тоест преди COVID-19.
Експертите смятат, че цените ще продължат да нарастват, но с по-бавни темпове. Андонов посочва, че ръстът на цените на жилищата ще се стреми да догони ръста на инфлацията, която ще продължи да бъде ключов фактор в имотния сектор и през 2023 година.
Очакванията за новата година са предлагането постепенно да започни да нараства, като уточняват че активността ще зависи от няколко фактора, сред които са: спестяванията на домакинствата, пазара на труда, ръста на доходите, ръста на БВП и стремежът на сегашните купувачи да живеят в по-нови и по-големи жилища.
Представителите на фирми за недвижими имоти смятат, че през 2023 година най-активни на пазара ще бъдат купувачите, търсещи да закупят жилища за собствено ползване, както и тези със спестявания.
Според експертите очакваното повишение на лихвените поценти ще се усети към средата на годината, но то няма да окаже сериозно въздействие върху търсенето, тъй като лихвените проценти все още ще бъдат по-ниски от инфлацията. Според Андонов, по-сериозно влияние по отношение решението за покупка, по скоро биха оказали евентуални промени в условията за достъп до кредит, както и изскванията за по-високо самоучастие.Очакванията са, че купувачите ще продължат да търсят както ново строителство, така и вече готови жилища. Докато през изминалата година цената на строителните материали растеше, което повлия върху решението за продажба на част от предприемачите, то през тази година очакванията са новото строителство да продължи да се развива и да продължава да бъде най-търсено. Андонов допълва, че избора между готово жилище и ново строителство до голяма степен ще зависи от потребностите на купувачите – дали жилището им е необходимо за нанасяне веднага или може да се изчака 1-2 години докато бъде напълно завършено.
Повишеното търсене на ваканционни имоте през последните две години се запазва като това води само по себе си до повишаване на цените на тези имоти. Според Андонов най-доброто решение е закупуване на ваканционен имот, който може да носи печалба от наеми на собствениците си и извън периода, в който те го ползват, като посочва че за последните 8 години, инвеститорите от този тип в София са реализирали средногодишна доходност най-малко 12,5 % годишно.
При сравнение на цените в България и останалите страни, Андонов обръща внимание, че в цената на имота влизат и допълнителни разходи като местни данъци и други задължения. Въпреки че част от по-заможните българи инвестират и в чужбина, при по-задълбочен анализ се вижда, че цените на имотите в България си остават най-ниски. Еспертите завършват с това, че такова разнообразие на градски и ваканционни имоти каквото има в България, трудно може да се открие в чужбина, а цените и разходите за поддръжка на един имот в България все още остават на едно от най-ниските нива спрямо останалите държави.