публикация: 17 Юни 2022
По време на 13-то издание на Шумът на Парите, в панел „Имоти“ участие взе и Изпълнителният директор на ЕРА България АД – Антон Андонов.
Като представител на една от утвърдилите се фирми за недвижими имоти в България, с офиси в 11 български града и над 300 консултанти, Андонов коментира, че освен с продажба, ЕРА се занимава и с финансиране на покупката на клиентите, което позволява наблюдаване на пазара и тенденциите на него от близо.
Изпълнителният директор на ЕРА коментира, че „войната в действителност нямаше как да не окаже влияние, тя беше изненада и шок. Продавачите оттеглиха имотите си, а купувачите спряха да купуват. Ако оставим настрана темата за войната, която измести тази за COVID, а от своя страна инфлацията измести темата за войната, то остават още няколко основни фактора, които движат пазара – банковото кредитиране и липсата на алтернативна доходност.“ Не трябва да забравяме и факта, че 40 % от българските семейства живеят в пренаселени жилища, както и недостатъчното предлагане на имоти в строеж. Ако сравним броя въведени в експлоатация жилища в България на 1000 души (2,23 %) с този в другите страни, ще видим че всъщност сме на едни от последните позиции, а в страни като Нидерландия, Франция, Полша процентът е доста по-висок. Инвестирането на „тъмнозелено“ и закупуването на имоти на зелено, както и повишаването на доходите, също са част от факторите, които движат пазара. Андонов обаче прогнозира, че сега за кратък период, съвсем нормално, нашите доходи ще изостанат, предвид и фактора инфлация.
Антон Андонов очаква постепенно повишаване на лихвите. По време на форума той отбеляза, че цените на имотите растат, но ако се махне инфлацията, то едва тогава може да се види реалният им ръст. Според Андонов основната заплаха за пазара на имоти в България е икономиката на страната да не навлезе в рецесия – при повишаване на безработицата и понижаване на доходите, банките ще инвестират парите си при тези условия, които пазарът им позволи. Освен това размерът на кредитите в България спрямо БВП е едва 11,6%, което нарежда страната ни на предпоследно място. Средно за ЕС този процент е 46 %. Ако разгледаме съотношението на ипотеките спрямо разполагаемия доход на домакинствата – там България отбелязва 20 %, което отново я поставя на предпоследно място.
Андонов завърши с отговор на така нашумелия напоследък въпрос – дали има балон на имотния пазар? Той коментира, че ако реалният ръст на цените на недвижимите имоти за последните 5-6 години в България е малко под 4 % и е под средния за Европа, при прогнозна инфлация за тази година 15 %, то тогава при ръст в цените на имотите с 20 %, няма как да говорим за балон на имотния пазар.