публикация: 21 Септември 2022
Дълги години ниските лихвени проценти се считаха за основен фактор, който стимулира търсенето на пазара на недвижими имоти. Това е само частично вярно, защото решението за покупка на жилище е значително по-комплексно и не зависи само от лихвените проценти.
Управителният съвет на ЕЦБ взе решение да повиши с 0,75 % и трите основни лихвени процента на ЕЦБ. Това решение, а вероятно и следващите повишения трябва да осигурят връщане на инфлацията към средносрочната цел на ЕЦБ от 2 %.
Целта на сегашното, а и на бъдещите повишения на лихвените проценти, е да забави търсенето, а оттам и инфлацията, която по предварителната оценка на Евростат през август е достигнала 9,1 %. Рязкото покачване на цените на енергоносителите и храните, натискът от страна на търсенето в някои сектори вследствие на отварянето на икономиката след COVID-19 и затруднения във веригите на доставка са едни от основните фактори, които движат инфлацията нагоре.
ЕЦБ ревизира прогнозата си за инфлацията и сега се очаква тя да бъде на средно равнище от 8,1 % през 2022 г., 5,5 % през 2023 г. и 2,3 % през 2024 г. Високите енергийни цени намаляват покупателната способност на доходите на населението. Прогнозите за икономическия растеж са икономиката на ЕС да нарасне с 3,1 % през 2022 г., 0,9 % през 2023 г. и 1,9 % през 2024 г.
КОГА ЩЕ ЗАПОЧНЕ ПОВИШАВАНЕТО НА ЛИХВЕНИТЕ ПРОЦЕНТИ ПО ИПОТЕКИТЕ?
В страните от еврозоната този процес на обръщане на лихвения цикъл започна в средата на миналата година (фиг. 1).
Факта, че ипотечните лихви започнаха да се повишават почти година преди ЕЦБ да започне повишаването на основния лихвен процент означава, че пазара на ипотечни кредити в еврозоната реагира по отрано на променящата се пазарна среда, инфлацията и перспективите пред икономиките
Как се определя референтният лихвен процент по ипотечни кредити?
Референтният лихвен процент (за кредити отпуснати в лева), който банките изчисляват, представлява средно претеглена стойност от лихвените проценти по депозитите на сектор „домакинства“ и на „сектор нефинансови предприятия“, с различни срокове до падеж, а за тегла се използват обемите по тези депозити (Уникредит). Разбира се методите на отделните банки имат известни разлики.
За кредитите деноминирани в евро референтният лихвен процент се базира на 6-месечния Euribor (Euro Interbank Offered Rate).
Докато решенията на ЕЦБ директно влияят върху референтните лихвени проценти за ипотечни кредити деноминирани в евро, то относно ипотечните кредити в лева това влияние е косвено. Паричните пазари в евро и лева функционират успоредно и си взаимодействат, а лихвените проценти в двете валути се определят съвместно на пазара, т.е. ипотечните лихви в лева зависят както от ликвидността на депозитния пазар в лева, така и от решенията на ЕЦБ и лихвените проценти в евро.
Най-вероятно първо ще видим повишение на лихвените проценти по депозити в лева, а след това и повишение на ипотечните лихви.