публикация: 13 Септември 2022
Пандемията с COVID-19 и свързаните с нея мерки за социална дистанция дадоха силен импулс на пазара на жилища. Пазарите в отделните страни реагираха по-споходен начин, но продължителността на тази възходяща тенденция беше различна. През второто тримесечие на 2021 г., в сравнение с второто тримесечие на 2020 г., което беше най-силно засегнато от мерките за блокиране в обхванатите държави от ЕС, броят на сделките с жилища се увеличи в 12 държави и намаля само в една. През следващото тримесечие – третото на 2021 г, в сравнение със същото тримесечие на предходната година, броят на сделките с жилища се е увеличил в 5 държави и е намалял в 9 държави. Най-висок ръст е регистриран в България (+49,2%), а най-голям спад в Дания (-22,0%). През четвъртото тримесечие на 2021 г., в сравнение с четвъртото тримесечие на 2020 г., броят на сделките с жилища се е увеличил в 6 държави и е намалял в 7 държави. Най-висок ръст е регистриран в Ирландия (+43,9%), а най-голям спад в Дания (-15,2%). През първото тримесечие на 2022 г., в сравнение с първото тримесечие на 2021 г., броят на сделките с жилища се е увеличил в 6 държави: Кипър (+40,0 %), България (+32,9 %), Португалия (+28,6 %), Словения (+ 27,6 %), Испания (+23,3 %) и Белгия (+13,9 %). А намалява в 8 държави, като най-голям спад се наблюдава в Холандия (-30,8%).Първоначалният импулс, който COVID-19 даде на пазара на жилища, постепенно затихва и индекса на продажби на жилища намалява в осем държави и ЕС се забавят като ръст в шест държави.
Въпреки намаляващото търсене в осем от държавите, на годишна база то остава високо във всички държави (фиг №1). Тенденцията на намаляване на търсенето по-скоро представлява връщането му към обичайните темпове на ръст от периода преди COVID-19 пандемията.Какво стана с цените на жилищата?Цените растат във всички държави. Нещо повече - те растат и в реално изражение, т.е. техният ръст надминава ръста на инфлацията в частните разходи на домакинствата. В Нидерландия индекса на сделките с жилища намалява четири поредни тримесечия, въпреки това цените на жилищата продължават да растат устойчиво. За осемте тримесечия от началото на 2019 г. до края на 2020 г., средният ръст на цените беше 7,46 %, ръста на инфлация от началото на 2021 г. го повиши до 15,86 % за следващите пет тримесечия. Подобна е динамиката на цените и в останалите държави, в които сделките намаляват на база предходно тримесечие.
Високото търсене (все още) на жилища и ръста на инфлацията, както и ръста на разходите за строителство от началото на 2021 г. подържат ръста на цените на жилищата.
А ако сте пропуснали първа част на статията, можете да я откриете ТУК.